Lietuvoje individuali veikla pagal pažymą yra vienas geriausių pasirinkimų norintiems išbandyti savarankišką veiklą – asmenims reikia tik pateikti registracijos formą internetu ir veikla jau yra įregistruojama dar tą pačią darbo dieną. Norintiems nedelsiant užsiimti kažkokia komercine veikla reikėtų iškart registruotis VMI portale, nes būtent ten galima pateikti visas formas. Tiesa, norintys aiškumo gali vykti tiesiai į artimiausią VMI skyrių ir ten pateikti prašymą. Prieš pradėdami individualią veiklą, jūs turite pasidomėti svarbiausiais IV niuansais. Jų yra keletas. Aišku, labiausiai dėmesį turėtumėte sutelkti į apskaitos vedimą, nes ją vesti bus privaloma.
Kalbant apie apskaitą, verta paminėti, kad VMI pateikia sąrašą leidžiamų atskaitymų, kuriuos galima įtraukti prie veiklos išlaidų. Yra ir tokių paslaugų bei prekių, kurios nebus laikomos išlaidomis, todėl jų prie leidžiamų atskaitymų įtraukti jūs negalėsite. Pavyzdžiui, greitoji paskola, paskola patalpoms nuomotis ar įsigyti ir kitos panašios finansinės paslaugos negali būti laikomos individualios veiklos išlaidomis.
Būtina pabrėžti, kad individualios veiklos apskaitos vedimo metu asmenys turi išrašyti apskaitos dokumentus tuomet kai yra gaunamos pajamos. Tai reiškia, kad jeigu kažkas užsisako iš jūsų paslaugas arba nusiperka prekę, tai jūs turite tam klientui pateikti sąskaitą faktūrą. Jeigu jūs iškart registruojatės ir PVM mokėtojais, tai jūs turėsite išrašyti PVM sąskaitas faktūras ir jas registruoti apskaitos žurnale. Nepaisant to ar esate PVM mokėtojas ar ne, jums vis tiek būtina pildyti apskaitos žurnalą.
Individualią veiklą pagal pažymą savarankiškai gali įregistruoti visi pilnamečiai asmenys, tačiau tie, kurie yra jaunesni nei 18 metų, veiklą gali įregistruoti tik esant vieno iš tėvų/globėjų sutikimui. Tokiu atveju privalu vykti į VMI skyrių, nes nepilnamečių pateikiamos elektroninės registracijos formos yra atmetamos. Jūs supratote teisingai – Lietuvoje individualią veiklą pagal pažymą gali vykdyti ir nepilnamečiai asmenys – jiems taikomi tie patys reikalavimai kaip ir pilnamečiams asmenims, skiriasi tik registravimosi tvarka. Jeigu nepilnametis asmuo dar ir mokosi dieniniame skyriuje, tai jam nereikia kiekvieną mėnesį mokėti PSD įmokų, jas sumokėti reikės kartą per metus.