Geriausias laikas skolintis: rekordiškai pinga kreditai Europoje

kreditaiPastaruosius mėnesius visoje Europos finansų rinkoje įsitvirtino rekordiškai žemos palūkanų normos. O tai reiškia, jog ne tik užsienio valstybėse, bet ir Lietuvoje bankai siūlo kreditus už rekordiškai žemą kainą. Taigi, pats palankiausias metas skolintis yra dabar. Jei svarstėte, kad laikas pasiskolinti šiek tiek pinigų, pasidomėkite, galbūt kaip tik dabar banke kreditai suteikiami itin pigiai.

Kodėl naudingos žemos palūkanų normos?

Nuo palūkanų normos priklauso ir Jūsų grąžinama kredito suma. Tai labai svarbus rodiklis, leidžiantis įvertinti kredito dydį ir permoką. Skolinantis pinigus didelėmis sumomis dažniausiai sutartyje pasirašoma fiksuotų arba kintančių palūkanų įsipareigojimas. Jei palūkanos fiksuotos – tuomet nereikia baimintis, jei palūkanų normos kyla, nes pagal sutartį klientas vis tiek moka fiksuotą dydį. Tuo tarpu kai palūkanos yra kintančios, jos dažniausiai kredito davėjo perskaičiuojamos kas 6 mėnesius. Tuomet rinkos pokyčiai yra jautrūs ir atsispindi palūkanų normoje. Pavyzdžiui, dabartinėje situacijoje, kintančių palūkanų normos lėmė tai, jog žmonės, paėmę paskolas, šiuo metu moka tik įsiskolinimą, kadangi palūkanų normos jau pasiekė nulinę ribą.

Ar verta skolintis dabar?

Jei manėte, kad kreditai yra didelė sunki našta bet kokiam gyvenimo atvejui, tikėtina, jog dabartinė situacija rinkoje reiškia, jog dabar yra patogus laikas skolintis. Finansų analitikai įspėja, jog šis laikas netinkamas taupymui, nes už indėlius kreditų įstaigos nemoka palūkanų, todėl dabar labiau apsimoka skolintis, o ne taupyti. Tačiau nereikia manyti, jog palūkanos taip ir liks tokios žemos. Tikėtina, jog atsigaunant ES ekonomikai, kils ir palūkanų norma, todėl dabar geriausiai skolintis trumpam laiko tarpui nedidelėmis pinigų sumomis. Nedideli kreditai su kintančio dydžio palūkanų norma dabar gali būti puikus sprendimas.

Kaip geriausiai skolintis?

Jau minėjome, jog rekordiškai nukritus palūkanų normai, pigūs ir patrauklūs kreditai gali būti pavojingi, jei skolinsitės ilgesniam laikui. Nemažai žmonių, išgirdę apie žemas palūkanas susimąstė apie būsto paskolas. Tačiau kalbant apie būsto paskolas, verta paminėti, jog čia visai kitos žaidimo taisyklės. Priešingai nei skolintis vartojimui, skolintis būstui Lietuvoje jau nebe taip paprasta. Būsto kreditų išdavimo tvarka sugriežtinta ir nuo lapkričio 1 d. Lietuvoje gauti paskolą būstui tampa dar sunkiau. Tai sprendimas, kurį taip pat padiktavo ekonominė situacija. Dėl žemų palūkanų normų siekiama apsaugoti gyventojus, kad šie neprisiskolintų neapgalvotai.