Kultivatoriaus nuoma ne tingiems, o protingiems žmonėms

Kam tas kultivatorius reikalingas? Juk viską galima perkasti kastuvu! Pasakytų bet kuris taupus sodybos šeimininkas, o ypač šeimininkė savo vyrui…

Iš tiesų, galima viską kasti ir kastuvu, tik po to dvi dienas nejausite nugaros ir rankų, o delnai bus nusėti nuospaudomis. Jau nekalbame apie kasimui sugaištą laiką. Kultivatorius yra labai naudingas įrankis, kai žemės nedaug – 1-5 arai. Kai reikia sutvarkyti iki 1 aro lysvę, griebkite kastuvą, metalinį grėblį ir pirmyn. 2-3 valandas padirbėsite, sudeginsite užsisėdėjusias kalorijas ir pajausite didelį malonumą. Bet kai reikia sukasti 10×3 metrų ilgio lysvę, išpurenti žemę ir išrinkti augalų šaknis, jūsų laukia tikrai daug iššūkių.

Kultivatorius tokiu atveju padėtų sutaupyti tikrai nemažai laiko ir pastangų.

Kaip veikia kultivatorius

Kultivatoriaus tikslas – išpurenti 20-30 cm žemės sluoksnį, sunaikinti jame esančias augalų šaknis ir paruošti dirvą naujų augalų sodinimui. Tai daroma dideliu greičiu besisukančiomis frezomis. Jos kelis kartus permaišo dirvožemį, praktiškai į gabalėlius sukapodamos visas augalų šaknis ar komposto likučius. Taip žemėje jie greičiau supūva ir tampa vertinga trąša. Jei šaknis didelė, yra labai didelė tikimybė, kad iš jos netrukus augs augalas. Jei kruopščiai nuėmėte derlių ir svogūnų, bulvių, morkų ar burokėlių dirvoje nebeliko, greičiausiai ten atsiradusios šaknys priklauso ne itin naudingiems augalams, kurių ten neturėtų būti.

Kultivatoriaus frezas suka keturtaktis arba dvitaktis variklis. Jis pakankamai galingas, kad frezos suktųsi ir purendamos kietą žemę, o ne nuvažiuotų tolyn paviršiumi. Tokiai situacijai neįvykti padeda ir specialus svarmuo, kurį galima greitai sumontuoti kultivatoriaus priekyje.

Valdomas kultivatorius yra paprastai – dvi pavaros nustato važiavimo kryptį – pirmyn ir atgal. Galima reguliuoti sukimosi greitį. Kuo frezos sukasi greičiau, tuo puresnė ir minkštesnė žemė.

Užvedate kultivatorių virvutės užtraukimu, kaip bet kurią žoliapjovę, tada čiumpate už rankenų ir vežate į lauką. Kad kultivatorius pradėtų taršyti žemę, reikia tik nuleisti rankenas žemyn. Gale esantis strypas įsminga į žemę ir neleidžia kultivatoriui važiuoti labai greitai. Norite greičiau? Kilstelite rankenas į viršų, pasipriešinimas jau mažesnis ir kultivatorius pajuda į priekį.

Taip pradedate formuoti savo lauko dirvožemį.

Kultivatorius yra pakankamai brangus dalykas. Naujas gali kainuoti apie 1500-2000 eurų. Jei per metus reikia du kartus išdirbti 3 arų lysves, nieko tokio. Tai padarysite per valandą ar dvi. Jis gana didelis ir laikymui reikia nemažai vietos. Dėl to optimaliausias variantas yra kultivatoriaus nuoma. Kultivatoriaus nuoma kainuoja 45-50 eurų parai, todėl nebūtina pirkti šios technikos, pakaks išsinuomoti kelioms valandoms. Taip sutaupysite laiko ir išvengsite didelių investicijų.

Šiuolaikiški traktoriai sriubos neišvirs, bet pamaišyti gali…

Pamatę šiuolaikišką traktorių miestiečiai juokauja: „O sriubą jis gali išvirti? Tiek visokių funkcijų traktoriuje sumontuota…“ Teoriškai sriubos traktorius neišvirtų, tačiau su priekiniu keltuvu samtį dideliame lauke pastatytame puode pamaišyti tikrai galėtų. Aišku, jei traktoriaus operatorius labai įgudęs ir seniai dirba su tokiu traktoriumi.

Iš tiesų šiuolaikiniai traktoriai yra pilni itin tikslių technologijų, kurios užtikrina ne tik komfortabilų važiavimą operatoriui (žmogų, valdantį tokią sudėtingą mašiną nuodėmė būtų vadinti „traktoristu“), bet ir efektyvų darbą. Bet apie tai – nuo pradžių.

Traktoriai – galingos žemės ūkio mašinos

Reikia atminti, kad traktoriai dabar yra labai galingi. Tiesa, yra labai didelis poreikis ir negalingiems mini traktoriams, kurie baigia pakeisti arklius smulkiuose ūkiuose. Vidutinio dydžio ūkiuose, kur nėra daug dirbamos žemės, pakanka ir vidutinio galingumo mašinų. Stambiuose ūkiuose galima pamatyti ir tikrus monstrus – itin galingus traktorius, kurių vien ratas yra aukštesnis už žmogų vos ne dvigubai. Dažnai ūkininkai renkasi vidutinio galingumo traktorius dėl kelių priežasčių. Pirmiausia – jie yra labai universalūs. Tai reiškia, kad prie jų galima kabinti praktiškai visus ūkyje reikalingus padargus. Antra, vidutinio galingumo traktoriai yra labai manevringi. Tai labai praverčia, kai reikia dirbti nedideliuose žemės sklypuose ar net uždarose patalpose, pavyzdžiui, sandėlyje ar fermoje. Trečia – tokie traktoriai yra ekonomiški. Jie taupiai naudoja kurą, yra įvairių hidraulinių ir kompresorinių sistemų padargams valdyti, o tai sumažina gamybos kaštus.

Šiuolaikinis ūkininkas turi būti ne tik sumanus artojas, puikiai pažįstantis savo žemę, bet ir ekonomistas, galintis įvertinti savo darbo sąnaudas ir uždirbti iš savo veiklos pelno. Kai traktorius ryja dyzeliną ir alyvą ne kibirais, o statinėmis, gerų rodiklių pasiekti sudėtinga…

Važiavimo komfortas

Ar pamenate senoviškus Belarus ir MTZ traktorius? Dirbti jais buvo tikras iššūkis! Traktorininkas kratydavosi mažoje kabinoje visą dieną atsidaręs langus ir duris, visas suodinas ir tepaluotas. Šiuolaikiniai traktorių operatoriai tokių ekstremalių darbo sąlygų nebetoleruoja. Traktoriaus kabina kartais yra panaši į lėktuvo kabiną su daugybe valdymo mygtukų, iš kurių dalis yra skirta būtent komforto sąlygų valdymui. Patogios sėdynės, oro kondicionieriaus sistema, itin geras apšvietimas, oro filtrai, telefono ar kavos puodelio laikikliai yra būtinybė, o ne prabanga.

Juk traktoriuje operatoriai kartais praleidžia ir 12 ar net 14 valandų per parą, tenka dirbti tamsiu paros metu, šaltyje ir karštyje, per lietų ir sniegą.

Laikas – didžiausia vertybė

Traktoriaus operatorius yra savotiškas lenktynininkas. Ir lenktyniauja jis ne su kitais traktoriais, o su laiku. Tai ypač aktualu vasarą, kai reikia nuimti derlių, o para teturi tik 24 valandas.

Laiko taupymas – kiekvieno traktorių gamintojų prioritetas. Reikia viską išspręsti taip, kad padargą būtų galima pakeisti per kelias minutes, o ne valandas. Šiuolaikiški Deutz-Fahr traktoriai yra vieni iš tokių. Tai ekonomiški, efektyvūs ir komfortabilūs traktoriai, kuriuos teigiamai įvertino ir Lietuvos ūkininkai.