Kas yra sveika ir graži šypsena? Pirmiausia tai yra žmogaus požiūris į savo sveikatą ir grožį, o tik paskui odontologo darbas. Burnos ertme reikia rūpintis nuo ankstyvo amžiaus. Kaip turėtume tinkamai prižiūrėti dantis?
Kaip prižiūrėti dantis
1. Tinkamai valykite dantis. Dantis valykite bent du kartus per dieną, ryte ir vakare prieš miegą. Dantis galima valyti ir prieš valgį, ir po valgio. Jei dantis valote prieš valgį, darykite tai likus 15 minučių iki valgio, kad nesugadintumėte skonio dantų pasta, o po pusryčių praskalaukite burną vandeniu. Į vandenį galima įpilti pusę arbatinio šaukštelio geriamosios sodos arba vandenį pakeisti burnos skalavimo skysčiu.
Jei mėgstate valytis dantis po valgio, tai taip pat labai gerai, nes taip pašalinsite maisto likučius ir nereikės skalauti burnos. Nėra teisingo ar neteisingo būdo. Pasirinkite jums tinkantį. Nesvarbu, kada valote dantis, svarbu, KAIP tai darote.
2. Naudokite dantų siūlą. Yra didžiulis pasirinkimas dantų siūlų: apvalių ir plokščių, itin plonų, aromatizuotų, padengtų fluoru ir kt. Be abejo, pasirinkimo teisė priklauso nuo jūsų, tačiau jūsų odontologas gali padėti. Dantų siūlą reikėtų valyti kartą per dieną prieš miegą ir vėliau valyti dantis šepetėliu. Dantų siūlą reikėtų naudoti tik išilgai danties ašies.
3. Tinkamas dantų šepetėlis. Dantų šepetėlis turi būti su dirbtiniais šereliais. Dantų šepetėlio galvutė turėtų būti maždaug 2-2,5 danties ilgio. Šerelių kietumą turėtų nustatyti jūsų odontologas. Jei nežinote, kokį dantų šepetėlį pasirinkti, turėtumėte naudoti vidutinio kietumo šepetėlį. Taip pat skaitykite: Kaip išsirinkti dantų šepetėlį?
4. Tinkama dantų pasta. Yra daugybė dantų pastų, ir kiekviena jų atlieka tam tikrą funkciją: profilaktinę, gydomąją, balinamąją ir kt. Tik odontologas gali pasakyti, kuris iš jų jums tinka. Tačiau nepaisant to, jokia dantų pasta neatliks savo funkcijos, jei jums nebus atliktas profesionalus dantų valymas, kurio metu pašalinamos apnašos ir dantų akmenys.
Tai požymiai, kurių negalima pašalinti namuose. Atminkite, kad komercinės dantų pastos suteikia dantims ne daugiau kaip 30 % kalcio ir fluorido. Mūsų organizmui ir dantims reikalingą kalcį ir fluoridą reikėtų papildyti maisto produktais, kuriuose yra šių sudedamųjų dalių (pienas, kefyras, ryazhenka, varškė, sūris, žalioji arbata, ankštinės daržovės, petražolės, krapai, kalendra).
5. Šepetėlio valymo laikas. Vidutinė dantų valymo trukmė – 2-3 minutės. Valydami dantų vidinę ir išorinę dantų pusę vadovaukitės taisykle “nuo raudonos iki baltos”, t. y. dantų šepetėlio judėjimo kryptis turi būti nuo dantenų link danties viršaus. Tai neleidžia maisto likučiams ir bakterijoms patekti į dantenų kišenes, taip pat apsaugo dantis nuo ėduonies ir uždegimo.
6. Minkštųjų burnos audinių valymas. Skruostų ir liežuvio vidinės pusės valymas šepetėliu yra svarbus veiksnys, padedantis pašalinti mikrobus. Jei dantų šepetėlyje yra papildoma minkštųjų audinių valymo funkcija dantų šepetėlio galinėje dalyje, valant dantis skruostų sritis valoma automatiškai.
Tada galima nuvalyti ir liežuvio paviršių. Liežuvį galima valyti dantų šepetėliu arba liežuvio valikliu. Svarbu žinoti, kad, jei ant liežuvio yra apnašų, “pleiskanų” ar kitų pokyčių, liežuvio valymą reikėtų atidėti ir kreiptis į odontologą.
7. Burnos skalavimo skysčių naudojimas. Yra įvairių rūšių burnos skalavimo skysčių. Jūsų odontologas pasakys, kuris iš jų jums tinka. Jei negalite kreiptis į odontologą, rinkitės profilaktinį dantų skalavimo skystį. Burnos skalavimo skysčiuose yra veikliųjų medžiagų, kurios lengvai pasiekia sunkiai pasiekiamas burnos vietas (tarp dantų, ties dantų ir dantenų sandūra ir pan.), naikina bakterijas ir nuplauna apnašas – pagrindinę dantų (ėduonies) ir dantenų (gingivito) problemų priežastį.
Tačiau vien tik tinkamos burnos higienos nepakanka – būtina reguliariai lankytis pas odontologą. Siūlome apsilankyti vienoje iš ClinicDPC odontologijos klinikų. Ten dirbantys odontologijos ekspertai patars Jums visais jums rūpimais klausimais.