Kam reikalingas lambda zondas automobilyje?

Lambda jutiklis, dar vadinamas deguonies jutikliu, yra mažas zondas, esantis ant automobilio išmetimo sistemos, tarp išmetimo kolektoriaus ir katalizinio konverterio. Ne paslaptis, kad jutiklis gavo savo pavadinimą iš oro pertekliaus koeficiento žymėjimo, kuris žymimas graikiška raide Lambda.

Kam skirtas lambda zondas?

Lambda zondas naudojamas išmetamųjų dujų sudėčiai matuoti ir toliau padeda išlaikyti optimalią degalų ir oro mišinio sudėtį. Optimalus kuro ir oro mišinio santykis užtikrins kokybišką degimą, o tai sumažins kenksmingų medžiagų išmetimą į atmosferą. Optimali kuro ir oro mišinio sudėtis yra tada, kai 1 dalis kuro patenka ant 14,7 dalių oro, o lambda yra viena. Senuose sovietiniuose varikliuose tai buvo sunku pasiekti. O šiuolaikiniuose automobiliuose tam naudojamos elektroninės degalų įpurškimo sistemos, kurios sąveikauja su Lambda zondu. Galų gale dėl to gali užsikimšti katalizinis universalus  konverteris, kurį vėliau teks pakeisti.

Sugedusio lambda jutiklio simptomai

Prietaisų skydelyje užsidegs variklio įspėjamoji lemputė. Užvedant automobilis trūkčioja. Neįprastai didelės degalų sąnaudos. Maža variklio galia greitėjimo metu. Toksiškų dujų emisijos padidėjimas.

Kas atsitiks, jei lambda jutiklis neveikia?

Jei lambda zondo jutiklis neveikia, kompiuteris parenka vidutinius veikimo parametrus, nuskaito duomenis iš savo atminties. Kuro ir oro mišinio parametrai skirsis nuo tų parametrų, kurie turėtų būti pagal gamyklinius nustatymus. Pažeidus Lambda jutiklį padidės degalų sąnaudos, variklis netolygiai dirbs tuščiąja eiga, padidės CO lygis išmetamosiose dujose, sumažės variklio galia, tačiau automobilis važiuos. Patiems patikrinti Lambda jutiklį gana sunku, todėl geriau pasikonsultuoti su specialistais.

Kiek laiko lambda jutiklis?

Lambda jutiklio tarnavimo laikas priklauso nuo pilamo kuro kokybės. Pasitaiko, kad užtenka kelių degalų papildymo nekokybišku benzinu ir jutiklis tampa nebenaudojamas. Vidutinis Lambda jutiklio eksploatavimo laikas yra nuo 40 iki 80 tūkstančių kilometrų.