Kreditai – mūsų finansų dalis

greiti kreditaiKai vaikai mokykloje yra mokomi apie asmeninius finansus, paprastai skirstomi pinigai į išlaidas ir įplaukas (pajamas), o tokie dalykai kaip greiti kreditai nepatenka į šias esmines kategorijas. Tačiau iš tiesų vertėtų įtraukti ir paskolos rūšį į savo asmeninių finansų suvestinę arba į galimų finansinių žingsnių spektrą. Mat greiti kreditai ir paskolos yra visai kitokios rūšies finansinis dalykas negu išlaidos ar pajamos.

Finansų rūšys: išlaidos, įplaukos, skolos

Dabar šiek tiek panagrinėkime šias tris rūšis, traktuodami, kad greiti kreditai ar bet kokios paskolos taip pat yra tam tikra finansinių žingsnių rūšis. Pirmiausia – pajamos arba įplaukos. Tai yra tie pinigai, kuriuos mes gauname. Jie turi būti oficialūs, nuo kiekvieno cento sumokėti kažkam kažkokie mokesčiai. Jie keliauja Sodrai, VMI, bankams ir kitiems fondams. Pinigus galite gauti kaip išlaikymą iš žmonių, kurie jus išlaiko (tėvai, šeimos nariai, kt.), dažniausiai pajamos gaunamos pinigus uždirbant, taip pat jie gali būti gaunami investuojant, nuomojant kažką, gali ateiti kaip išmokos ar premijos iš tam tikrų institucijų, taip pat pinigai gali būti dovanojami, išlošiami loterijoje, gaunami iš draudimo. Kartais tai yra pelnas, kartais – tiesiog pajamos. Viskas, kas pas mus ateina be sąlygos, kad tai turės būti grąžinta, yra pajamos. Panašus dalykas yra ir greiti kreditai visiems, bet kartu jie ir labai skiriasi. Antroji finansinių veiklų rūšis yra išlaidos. Tai pinigai, kuriuos mes leidžiame gyvenimui, pragyvenimui, pirkiniams, paslaugoms apmokėti, taip pat ir tam tikriems mokesčiams. O kas šiame kontekste yra greiti kreditai telefonu, internetu ar paskolos iš banko? Tai yra tarsi ir pajamos, ir išlaidos. Yra du etapai. Pirmasis – kai paskola yra pajamos, nes mes jas gauname reikiamu metu. Vėliau jos tampa išlaidomis, nes mes tą paskolą kažkam išleidžiame (tikriausiai tam, dėl ko ir skolinomės). O tuomet jos tampa dar vienomis išlaidomis – paskolos grąžinimu. Pirmoji išlaidų rūšis išleidžiama lengvai, labai greitai, dažnai su malonumu ir palengvėjimu. Antroji išlaidų rūšis gali būti nuolatinė ir trukti netgi labai ilgai. Aišku, greiti kreditai nuo 18 metu tik išduodami, tad paskolų nemokės vaikai nuo vaikystės, pirmiausia bent jau bus sulaukiama pilnametystės. Taigi, paskolos yra nei pajamos, nei išlaidos, o jeigu pažvelgsime į struktūrą, tai paaiškės, kad tai yra panašiau į dvigubas išlaidas, tačiau morališkai jos gali būti nevertos tiek, kiek gautos pajamos reikalingu metu.

Finansinis dienoraštis – puiki savikontrolės priemonė

Jeigu dar tik pradedate savarankišką gyvenimą, kada aplink jus sukasi ir daug išlaidų, ir pajamų, ir dar greiti kreditai internetu kartais pasipainioja – geras būdas sekti savo finansus – rašytis savo asmeninį finansų dienoraštį. Tikėtina, kad jeigu jam paskirsite visiškai atskirą knygą, tai pamiršite galiausiai ir užmesite šią veiklą. Tačiau jūs galėtumėte rašyti šį dienoraštį tiesiog įkomponuojant jį į įprastą darbo knygą ar kalendorių. Vertėtų kaskart viena spalva pažymėti patirtas išlaidas, jeigu jos buvo būtinos. Kita spalva – geriausia, raudona, signaline – verta rašytis ir atskirti, patyrus nebūtinų išlaidų. Ir galiausiai, kita spalva rašytis pajamas. Taip pat ir paskolas, jeigu tokių yra. Kas mėnesį verta pasidaryti mėnesio suvestinę. Įdomu pamatyti, kiek daug išlaidų mes iš tikrųjų patiriame nebūtiniems dalykams. Pasvajokite, kiek daug visko galėtumėte nusipirkti už tuos pinigus, gal net pamažu grąžinti būsto paskolą, jeigu tokią turėtumėte.