Namo statybos – nuo ko pradėti?

Nuosavas namas daugelio svajonė ir siekiamybė. Prieš pradedant gyvenamo namo statybą, kyla gražios vizijos kaip jis turėtų atrodyti, tačiau realiai sunku įsivaizduoti nuo ko pradėti. Statybos iki šiol įsivaizduojamos kaip itin sudėtingas ir ypatingo išmanymo reikalaujantis procesas. Tačiau, pakanka vos trijų teisingų žingsnių ir svajonių namas išdygs akimirksniu.

Vietos ir sklypo pasirinkimas

Surasti tinkamą sklypą savo namo statyboms atrodytų lyg tikras galvos skausmas, tačiau nepanikuokite – viskas yra įmanoma. Internete pilna skelbimo portalų, nekilnojamo turto agentūrų siūlančių įvairius sklypus. Svarbiausia – atsižvelgti į svarbiausias gyvenimo aplinkybes (šeimos dydį, susisiekimą, urbanizaciją) ir remtis asmeninėmis NT agentų, specialistų bei draugų rekomendacijomis.

Svarbiausias namo statybos etapas – projektas

Namo projektas yra vienas svarbiausių dalykų. Tai tarsi žemėlapis kelionėje. Jei jį nusibraižysite netinkamai, kelionė bus sunki, ilga ir brangi. Neturėkite iliuzijos, kad atėję pas architektus ir pasakę, kokio dydžio namo jums reikia, jūsų vargai tuo pasibaigs. Dažnai architektas kartu yra ir menininkas, dėl to jis gali sukurti nuostabų projektą, bet bėda tame, kad menas daug kainuoja. Todėl jau pirmosiose projekto rengimo stadijose, kai jau turite namo eskizą, pradėkite rinktis statybos rangovą. Turint namo projektą su konkrečiais matmenimis, jau galima sužinoti namo kainą. Net nelabai svarbu, kokio tipo tai namas: karkasinis, mūrinis ar rąstinis. Po rangovo pasirinkimo architektas gali tęsti darbus, žinodamas, kitus namo ypatumus.

Biudžetas

Vienas svarbiausių dalykų, norint turėti savo svajonių namą, – pinigai. Jeigu nuo pat pradžių jūsų projektas turės tikslų ir subalansuotą biudžetą, tai palengvins sklypo pirkimą ir namo statybos darbus. Dauguma namų projektų nevyksta itin sklandžiai. Dažniausiai pradinė projekto sąmata nuo galutinės šiek tiek skiriasi ir visada remiasi kliento pageidavimais. Patariama paskaičiuotą biudžetą padidinti mažiausiai 10 proc., nes į sąmatą gali būti įtraukiami ir tokie dalykai kaip kelio pylimas, valymo įrenginiai, komunikacijų išvedžiojimas ir kita.