Nuplikimas gresia ne tik stipriosios lyties atstovams

Plaukai – nepakeičiama, pačios gamtos dovanota puošmena. Deja, ne visi ir ne visuomet gali pasigirti tvirtais, žvilgančiais, išorės poveikiui atspariais plaukais. Specialistų teigimu, periodiškas plauku slinkimas vargina tiek vyrus, tiek moteris. Abi lytys dėl to nerimauja vienodai. Laimei, daugeliu atvejų plikimą galima sustabdyti ir išgydyti.

Didieji moterų rūpesčiai

Nors plikimą įprasta tiesiogiai sieti su vyrais, tai – tikrai ne jų vienų problema. Kiekviena, net ir visiškai sveika moteris gyvenime gali susidurti su keliais plaukų nusilpimo periodais. Tam įtakos turi tiek sveikatos bėdos, tiek natūralūs pokyčiai, tiek prasta mityba. Kai pastebimas plikimas moteru reakcija būna ypač jautri. Specialistai joms pataria nukreipti dėmesį nuo emocijų į problemos priežastis.

Vienas stipriausių moteriško plaukų retėjimo veiksnių yra hormonai. Tai, kad moteriškame kūne esama vienokių, o vyriškame – kitokių hormonų, žino visi. Tačiau neretai tenka priminti, kad šių medžiagų kiekis gali svyruoti. Galvos plaukų retėjimas dėl minėtos priežasties ypač dažnai kamuoja neseniai pagimdžiusias moteris. Paprastai plauku slinkimas po gimdymo tęsiasi nuo trijų mėnesių iki pusės metų.

Taip nutinka dėl to, kad pastojus padaugėja moteriško hormono estrogeno kiekis, o pagimdžius hormonų balansas vėl pasikeičia. Panašus perversmas įvyksta po 40 moters gyvenimo metų. Tuomet organizmas pamažu ima ruoštis artėjančiai menopauzei. Menopauzės metu didėja vyriškojo hormono androgeno kiekis, ir tai turi įtakos plaukų vešlumui. Labiausiai šio pokyčio pažeidžiama vieta – pakaušis.

Dar viena priežastis, dėl kurios dažnai vyksta moteriškas plauku slinkimas vitaminai, tiksliau – jų stoka. Labiausiai pažeidžiamos yra tos damos, kurios dažnai kaitalioja mitybos planus, laikosi griežtų dietų. Neretai plaukai ima slinkti paauglėms. Kasdienį racioną privalo sudaryti skirtingos maisto medžiagos, mikroelementai – baltymai, aminorūgštys, geležis, cinkas.

Moteriško grožio simbolis nukenčia ir dėl netinkamos priežiūros. Plaukus neabejotinai nualina stiprios šukuosenos formavimo priemonės, dažai, karštis, staigūs temperatūrų pokyčiai. Taip pat plaukai nukenčia, kai ilgą laiką nešiojamos kepurės, pinamos tvirtos kasos arba nesisaugoma saulės spindulių. Taigi, damos sau nuosprendį pasiskelbia norėdamos būti gražios.

Tikrai vyriška – tik viena priežastis

Pliktelėjęs jaunuolis kai kuriems kelia nuostabą. Tačiau medicininiu požiūriu tokia vyriška savybė – visiškai normali. Specialistai teigia, kad plauku slinkimas vyrams gali prasidėti bet kuriame amžiaus tarpsnyje po lytinės brandos. Taigi, gerokai praretėję plaukai kartais glumina vos vidurinę mokyklą pabaigusius vaikinus.

Tokį pokytį lemia jau minėtas vyriškasis hormonas androgenas. Organizmo reakcija į hormonų pokyčius, androgeno ir testosterono kiekį, paprastai yra paveldima. Kai androgeno ima mažėti, folikule formuojasi plonesni, silpnesni plaukai. Pirmiausia retėja galvos šonuose esančios zonos, tuomet – viršugalvis. Nors ankstyvas vyru plikimas nėra malonus, verta suprasti, kad tai – natūralus, genetikos nulemtas procesas.

Kitos priežastys ir gydymas

Tiek vyrams, tiek moterims visuomet įtakos turi bendri veiksniai. Vienas tokių – ligos. Plaukų struktūrą, gyvavimo trukmę gali lemti vėžio gydymas chemoterapija, cukrinis diabetas, skydliaukės sutrikimai, gripas. Verta pastebėti, kad plaukus veikia net menkiausios infekcijos (pavyzdžiui, gerklės). Todėl kai nustatomas plauku slinkimas gydymas dažnai taikomas ne tik galvos odai, bet ir kitoms, ligų pažeistoms kūno dalims.

Jei pastebimas plikimas moteru ir vyrų gyvenimuose būtinos permainos. Kartais plaukai netenka grožio dėl prastos mitybos, aktyvumo trūkumo, streso ir besitęsiančio protinio nuovargio, žalingų įpročių (rūkymo, besaikio alkoholio vartojimo). Taigi, norint pasiekti gerų rezultatų, reikia atrasti tikslias problemos priežastis ir imtis ilgalaikio jų šalinimo.

Jei plauku slinkimas prasideda dėl ligų ar hormonų pokyčių, kartais užtenka sveikatos sutrikimo pašalinimo. Tačiau kitais atvejais reikia gydyti tiek organizmą, tiek galvos odą. Jei plaukų retėjimas tęsiasi kurį laiką, būtina kreiptis į medikus. Greita reakcija ir tikslingos pastangos gali padėti išsaugoti ne tik grožį, bet ir sveikatą, tačiau jeigu matote, jog slinkimo procesas tik prasidėjo, rinkitės kokybiškas plaukų priežiūros priemones.