Mokykla ir pratybų sprendimas bei su tuo susiję sukčiavimai – senas senas reiškinys. Ypač kalbant apie tokias šalis kaip Lietuva, kur vaikai nesugeba suprasti mokėjimo, žinojimo ir savarankiškų gebėjimų prasmės. Tad nusirašymas tampa puikia priemone turėti geresnius pažymius, geresnius semestrų balus ir iškreiptą pasitikėjimą savimi. Seniau buvo įprasta pratybų atsakymus gauti iš geriau besimokančių klasės draugų, vyresnių brolių ar seserų. Buvo tokių gudrių, kurie knygyne nusipirkdavo mokytojams skirtus pratybų atsakymus. Šiais laikais viskas kur kas paprasčiau – tereikia interneto naršyklės paieškoje įvesti su pratybų atsakymais susijusį raktažodį, pavyzdžiui “pratybų atsakymai 8 klasei”, ir štai jau turite didelį pasirinkimą nuo ko nusirašyti.
Turbūt sunku būtų paneigti, jog tokie dalykai pagerina mokinių pažymius. Visų pirma dėl to, jog kai kam tai vienintelis suvokiamas būdas atlikti užduotis iš viso, o kitiems tai – būdas atlikti jas teisingai negaištant tam laiko ir neįdedant pastangų. Kita vertus, net ir internetu pirmą kartą ieškant pratybų atsakymų gali ne viskas pasirodyti taip paprastai. Dauguma atsakymų failų gan sudėtingai išdėstyti, paieškoje rasti reikiamą puslapį ne taip paprastą, o duodami atsakymai – nebūtinai visiškai teisingi. Kita vertus, šioje situacijoje galime įžvelgti ir pliusą – mokiniai bent jau išmoksta geriau perprasti internetą, informacijos jame paiešką bei apdorojimą. Dera pripažinti, jog pratybų atsakymai įgalina aštuntoką internete jaustis kur kas vikresniu nei jos senosios kartos mokytoją.
Kaip bebūtų keista, daugelis tokių sukčiaujančių mokinių net nepagalvoja, jog tuos pačius pratybų atsakymus galima rasti tiesiog vadovėlyje. Juk klausimų formuluotės dažnai tokios paprastos ir tiesiogiai atspindinčios vadovėlyje pateiktas tezes. Belieka perrašyti. Na taip, tokioje situacijoje teks sugaišti galbūt dvigubai ilgiau, tačiau vėliau tai atsilieps. Ieškant informacijos vadovėlyje, neišvengiamai ką nors tikrai išmoksite ir atsiminsite, ir kuomet reikės mokytis kontroliniam darbui ar egzaminui maloniai nustebsite, kad tiek daug jau žinote vien dėl to, jog patys sprendėte pratybų užduotis.
Deja, toks supratimas dažniausiai mokinius pasiekia jau gerokai per vėlai. Dažniausiai ir po egzaminų, ir net po aukštosios mokyklos baigimo. Tuomet, kai realiai prireikia žinių, gebėjimų analizuoti ir apdoroti informaciją, suprantamai ją pateikti kitiems. Ir nieko panašaus internete rasti nepavyks. Vis tik žvelgdami į labiau išsivysčiusių šalių patirtį galime tikėtis, jog ir mūsų vaikai bus sąmoningesni, plačiau supras mokslų vertę ir pratybų atsakymų paieškos internete tiesiog išnyks.