Fotografavimas ir filmavimas – daugelio lietuvių pamėgta veikla, neretai siejama ne tik su laisvalaikiu, bet ir darbu. Tiesa, teisininkai primena, kad minėtasis užsiėmimas turi apribojimų – yra vietų, kuriose fotografuoti negalima, taip pat būtina kalbėti apie atvejus, kai filmavimas ar fotografavimas gali būti vykdomas tik gavus konkretaus asmens sutikimą. Elgdamiesi neatsakingai, neišvengsite rimtų rūpesčių, t. y. jums bus reikalingos teisinės paslaugos. Ir atvirkščiai, jei esate fotografuojamas ar filmuojamas, turite žinoti, kad jūsų privatumas saugomas įstatymų.
Fotografavimas ir filmavimas galimas viešose vietose, pvz., miesto aikštėse. Šiuo atveju nesvarbu, kad kameroje užfiksuojami praeiviai. Tiesa, tam tikrais atvejais nufilmuota ar nufotografuota medžiaga negali būti skelbiama viešai, pvz., jei publikuojami straipsniai parodo žmogų neigiamomis aplinkybėmis, t. y. žmogus yra sužalotas ar girtas. Jei minėtoji medžiaga turi būti publikuojama, reikia gauti šių žmonių sutikimą arba uždengti jų veidus. Negalite laisvai platinti ir kitų meninių kūrinių, pvz., perfotografuotų paveikslų. Tam tikrais atvejais yra išimčių, bet dažniausiai reikia gauti autorių sutikimą.
Jei filmavimo ar fotografavimo darbai atliekami privačiose vietose, praktiškai visais atvejais minėtoji veikla gali būti uždrausta tos vietos šeimininkų. Itin dažnai fotografavimas draudžiamas parduotuvėse, spektakliuose ar kitose dažnai lankomose erdvėse. Paprastai apie minėtąjį draudimą perspėja aiškiai matomoje vietoje užklijuotas draudžiamasis ženklas, tačiau šeimininkai gali perspėti ir žodžiu. Primename, kad kiekvienas žmogus gali nurodyti, ar jo namuose galima vykdyti filmavimo ar fotografavimo darbus. Jei jūsų reikalavimai yra nevykdomi, kreipkitės į profesionalius teisininkus – teisinės paslaugos padės apginti jūsų interesus ir privatumą. Nepamirškite, kad be jūsų sutikimo, fotografas negali daryti ir jūsų nuotraukų privačioje erdvėje.
Kitas klausimas – kaip žinoti, ar žmogus sutinka būti filmuojamas ir fotografuojamas? Šiuo atveju reikia kalbėti apie fotografuojamo asmens pozą – jei žmogus pozuoja ar šypsosi kamerai, toks elgesys suvokiamas kaip sutikimas. Tiesa, teisininkai primena, kad jei sutinkate fotografuotis, tai dar nereiškia, kad jūsų fotografija ar filmuota medžiaga gali būti laisvai platinama bet kokiais tikslais. Pvz., jei fotografas nori jūsų nuotrauką panaudoti reklamai, jis privalo gauti jūsų sutikimą. Jei nuotrauka ar filmuota medžiaga platinama neteisėtai, asmuo gali kreiptis į teismą ir prisiteisti kompensaciją. Kad minėtasis procesas būtų vykdomas sklandžiai ir teisėtai, bendradarbiaukite su profesionaliais ir savo darbą išmanančiais teisininkais.