Skolos kelia itin daug rūpesčių, ypač tuo atveju, jei negalite jų grąžinti sutartu laiku. Lietuvoje vienas dažniausių ir greičiausių būdų, padedančių susigrąžinti nesumokėtą skolą, yra kreipimasis į teismą. Paprastai tokiu būdu naudojasi įmonės, teikiančios greituosius kreditus, ar lizingo bendrovės. Advokatai Kaune teigia, kad teismo įsakymas dėl nesumokėtos skolos išduodamas per kelias dienas, be to, minėtasis įsakymas parengiamas, vadovaujantis vien tik kreditoriaus pareiškimu, kuriame nurodomas konkretus asmuo ir reikalaujama suma. Kadangi įsakymas parengiamas, neatsižvelgiant į skolininko poziciją ir neįvertinus konkrečios situacijos aspektų, gavus teismo įsakymą, būtina žinoti savo teises ir adekvačiai įvertinti skolos grąžinimo reikalavimus.
Vienas svarbiausių jūsų uždavinių, gavus teismo įsakymą dėl skolos, yra atidžiai perskaityti visus jums įteiktus dokumentus ir išsiaiškinti, kokios pinigų sumos kreditorius reikalauja ir kokias sąlygas nurodo. Jei sutinkate su visais reikalavimais ir manote, kad skolos suma yra teisinga, per 20 dienų nuo teismo įsakymo įteikimo turite sumokėti nurodytą skolą, delspinigius, palūkanas ir kitas įsakyme apibrėžtas sumas, pvz., bylinėjimosi išlaidas. Advokatai Kaune primena, kad atsiskaitę su kreditoriumi, apie šį savo veiksmą turite kuo greičiau informuoti teismą, priėmusį teismo įsakymą. Teismui turite pateikti rašytinį dokumentą, kuriame būtų nurodytos visos skolos grąžinimo sąlygos, t. y. nurodyta diena, kada gavote teismo įsakymą, ir diena, kada sumokėjote skolą. Jūsų žodžius turėtų patvirtinti mokėjimo dokumentai, pvz., išrašas iš elektroninės bankininkystės sistemos ar mokėjimo kvitas. Teismui galima pateikti ir rašytinį skolintojo patvirtinimą, kuriame būtų nurodyta, kad kreditorius nebeturi jums pretenzijų.
Kur kas daugiau sunkumų kyla tuo atveju, jei sutinkate su skola, tačiau per nurodytą laikotarpį pinigų atiduoti negalite. Tokiu atveju turėtumėte pabandyti pasikalbėti su kreditoriumi, paaiškinti savo padėtį ir paprašyti termino pratęsimo. Galite bandyti susitarti gražiuoju dėl skolos išmokėjimo dalimis. Jei susitarti nepavyksta, galite kreiptis į teismą, prašydami persvarstyti pateiktą įsakymą.
Jei manote, kad teismo įsakymas yra neteisingas arba prašoma suma yra per didelė, tuomet per 20 dienų privalote pateikti rašytinį prieštaravimą teismui, kuriame turi būti nurodyta, kad nesutinkate su teismo įsakymu. Jei norite, galite nurodyti ir papildomas prieštaravimo priežastis, tačiau advokatai Kaune primena, kad tai nėra būtina. Šiuo atveju teismas kreditoriui pasiūlys sudaryti oficialų ieškinį dėl skolos išieškojimo. Dokumente skolintojas privalo išsamiai paaiškinti, kodėl numatoma tokio dydžio skola. Savo ruožtu jūs galite prieštarauti dėl skolos priteisimo ir šio proceso pagrįstumo. Galutinis teismo sprendimas bus priimtas, objektyviai įvertinus tiek jūsų, tiek kreditoriaus įrodymus ir keliamų reikalavimų pagrįstumą.