Noras plėsti akiratį keliaujant po įvairius pasaulio taškus yra natūralus dažnam žmogui. Įprastai kelionių “stažo” kaupimas prasideda nuo pažinties su populiariausiais ir dažniausiai turistų lankomais kampeliais, minimaliai nutolstant nuo europiečams įprasto gyvenimo būdo. Vėliau, pagavus tą vadinamąjį “cinkelį”, norima pamatyti kuo daugiau ir kuo įvairesnio pasaulio. Kelionės į Iraną – vienas iš galimų variantų, įrašytų į dažno daugiau patirties turinčio keliautojo gyvenimo išvykų sąrašą. Tai taip domina, bet kartu ir baugina, juk ne kartą teko išgirsti posakį, kad Irnas – blogio ašis.
Baimė, susijusi su šia vakarų Azijos valstybe, siejasi ne su nemenku įveikti laukiančiu atstumu, nepažįstama gamta ar virtuve (ir galimybe visą kelionės laiką, sustreikavus skrandžiui, praleisti užsidarius tualete). Iranas – musmoniškas kraštas, o po pastarųjų įvykių Europoje, dažnas keliautojas susimasto ar saugu keliauti į šią šalį. Būtent religija, kultūra ir žmonių mentalitetas – veiksniai, galimi įvardinti kaip pagrindiniai planuojamos kelionės į Iraną galvos skausmai. Kita vertus, būtent tai sukelia daugiausia susidomėjimo. Norint išlaikyti sveiką pusiausvyrą tarp “noriu-bijau”, prieš kelionę būtina atlikti namų darbus – pasidomėti tam tikra informacija ir atlikti reikiamas užduotis.
- Kelionės draudimas – vienas svarbiausių klausimų vykstant į bet kurią valstybę. Užbėgimo už akių galimoms nelaimėms jokiu būdu nederėtų painioti su prietaringumu (neva rūpinimasis tuo prieš laiką gali atnešti priešingą efektą – nelaimės prišaukimą). Niekada negali žinoti, kas mūsų laukia kitą akimirką, o ką jau kalbėti apie išvyką svečion šalin.
- Kelionės į Iraną metu tikėtina situacija, jog nesupras nei jūsų, nei jūs: Iranas – tai farsi (naujoji persų) kalbos lopšys, angliškai suprantančių daug nėra. Tačiau patyrę keliautojai gali paliudyti, jog susikalbėti įmanoma visada – tereikia abipusio noro.
- Iranas – musulmoniškas kraštas, todėl, nusiteikite, jog būsite ten tik svečias, privalantis laikytis nusistovėjusių elgesio normų. Prieš kelionę pravartu pasidomėti literatūra, suteiksiančia daug vertingos informacijos, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Praktiškas pavyzdys: sutikti su kokiu nors pasiūlymu ar priimti dovaną galima tik…tris kartus prieš tai atsisakius!
- Kelionės į Iraną metu būtina pasirūpinti tinkama apranga. Tai itin aktualu moterims: pastarosios negali demonstruoti atviro kūno, visą laiką būtina slėptis po skara. Vyrams privalu mūvėti ilgas kelnes bei marškinius. Savaime suprantama, jog viešumoje draudžiama demonstruoti familiarius tarpusavio santykius. Musulmoniškoje visuomenėje vyrai ir moterys apskritai išlaiko tam tikrą atstumą. Iranas – gilių tradicijų šalis, todėl europiečiai privalo jas gerbti.
Grįžusieji iš kelionės po Iraną, neabejotinai parsiveža daugybę įspūdžių. Ir tai nėra vien tai, kas pamatoma akimis. Ateina suvokimas, jog tai, kas iš pažiūros mums, europiečiams, atrodo keista ir nenormalu, musulmonams yra natūrali gyvenimo dalis. Iranas – puiki vieta praplėsti savo kultūrinį suvokimą.