Bene kiekvieno iš mūsų elektroninio pašto dėžutę kasdien užverčia nepageidaujami elektroniniai laiškai, dar vadinami pašto šiukšlėmis arba spamu (angl. spam). Tai dideliais kiekiais be vartotojų sutikimo siunčiami elektroniniai laiškai, dažniausiai komerciniais arba reklamos tikslais.
Pirmą kartą tokia reklaminė medžiaga buvo išplatinta 1994 metais, o šiandien jos mastai – neišmatuojami. Šiandien daugelis šalių kovoja prieš elektronines šiukšles, tačiau to padaryti – beveik neįmanoma, o programišiai elektroniniam šlamštui siųsti įsigudrino naudoti Trojos arklius arba virusus.
Būtent elektroninis paštas – patogiausia platforma platinti šlamštą: elektroniniu paštu naudojasi itin daug žmonių, jį naudoti paprasta, vienu metu galima išsiųsti elektronines šiukšles dideliam ratui vartotojų, o tau padaryti – labai pigu. Tačiau aktualiausia – itin lengva gauti kontaktus, kuriais toliau galima platinti spamą. Užtenka mums užsiregistruoti kokioje nors internetinėje svetainėje, pateikti kontaktus anketoje, apklausoje, žaidime, socialinėje erdvėje. Taip pat tam tikra šlamšto rūšis yra pažengusi: ji, atkeliavusi į vartotojo elektroninio pašto dėžutę, nuskenuoja visus Jūsų elektroninio pašto kontaktus ir toliau pašto šiukšles siunčia ir jiems. Taip šlamštas platinamas vis didesniam ir didesniam vartotojų skaičiui.
Siųsdami tokius nepageidaujamus laiškus žmonės turi du tikslus – tai užsidirbti iš tokių laiškų atidarymo, sureagavimo, veiksmo atlikimo arba užkrėsti Jūsų kompiuterį virusais, išpešti asmeninę informaciją ir svarbius duomenis. Kovoti su pastaraisiais padeda kompiuterio apsauga nuo virusų: antivirusinė programinė įranga praneša apie kenksmingą elektroninį laišką ir taip padeda išvengti blogų padarinių, nes virusas aktyvuojamas ne laišką gavus, o jį atidarius, paspaudus laiške esančią nuorodą arba atlikus kitą veiksmą.
Taigi, jei Jūsų paštą pasiekia nepageidaujami laiškai, nereikia išsigąsti: taip, jie trukdo, užkemša pašto dėžutę, tačiau, jei juose yra įterptas virusas, šis aktyvuojamas bus tik atidarius laišką ir paspaudus jame esančią nuorodą. O kad tokių laiškų neatidarinėtumėte, užtikrina patikima kompiuterio apsauga.