Turto vertinimas ir etapai, sudarantys šį procesą

Perkant ar parduodant nekilnojamąjį turo vertinimą, nori nenori susiduriama su visa eile formalumų, kurie ne tik priverčia papildomai atverti piniginę, bet ir reikalauja laiko. Viena tokių procedūrų – turto vertinimas, kurio išvengti negali. Norint, jog šis procesas vyktų kiek įmanoma sklandžiau, derėtų skirti atsakingai pasirinkti nekilnojamojo turto vertintoją. O, jog, šiam pradėjus darbą, nekiltų klausimas, ką pastarasis taip ilgai veikia, pravartu susipažinti su turto vertinimo eiga išsamiau.

Preliminarus laikas, per kurį yra atliekamas turto vertinimas – 2-4 darbo dienos. Vertinimo trukmė varijuoja priklausomai nuo šių kriterijų: vertinamo NT pobūdžio, vertinimo tikslo, apimties bei sudėtingumo. NT vertintojas, teikdamas jums paslaugą, atlieka žemiau pateiktus darbus.

  • Analizuoja dokumentus. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas NT (butas, sklypas, pastatai ir panašiai), skiriasi ir vertinimui būtini dokumentai, iš kurių vertintojas renka reikiamą informaciją.
  • Apžiūri ir nufotografuoja vertinamą turtą. Klysta tie, kurie mano, jog turto vertinimas – grynas teorinis formalumas. NT vertintojas ne tik skaito teoriją, bet ir, abiems pusėms tinkamu sutartu laiku, atvykta šio apžiūrai bei nufotografavimui. Teisę atlikti šį darbą turi ir NT vertintojo asistentas.
  • Parengia vertinimo ataskaitą. Norėdamas atlikti šį žingsnį, NT vertintojas turi būti gavęs visus dokumenus, prašomus pateikti iš vertinimo paslaugos užsakovo bei pats (ar asistentas) apžiūrėjęs vertinamą objektą. Visų šių duomenų reikia norint parengti turto rinkos vertės nustatymo ataskaitą. Šis darbas, priklausomai nuo apimties, sudėtingumo bei tikslo, gali užtrukti iki 4 darbo dienų.
  • Įteikti vertinimo dokumentus NT vertinimo paslaugos užsakovui. Atsiimti paruoštus turto vertinius dokumentus (aišku, prieš tai sumokėjęs sutartyje numatytą sumą už suteiktas paslaugas), gali pats užsakovas ar jo įgaliotas asmuo.

Renkantis turto vertinimo specialistą, derėtų atkreipti dėmesį ne tik į paslaugos kainą bei atlikimo terminą: svarbu ir asmeninės specialisto savybės. Pasitaiko atvejų, kai turto vertintojai būna tokie arogantiški, jog užsakovas, užuot ieškojus kompromiso, yra priverstas derintis prie pastarojo. Perkant NT su banko paskola, svarbu žinoti, kurie vertintojai konkrečiam bankui yra tinkami.