7 faktai apie ąžuolą kurie jus nustebins

faktai apie azuola

faktai apie azuola

7 faktai apie ąžuolą kurie jus nustebins – vieni seniausių ir labiausiai pasaulyje paplitusių medžių rūšių. Jie gyvavo dar tais laikais kai mūsų nebuvo nė kvapo ir teikė pastogę bei maistą įvairiems miško gyvūnams.

Ilgainiui žmonija rado daug paskirčių šiam medžiui-galiūnui: patvarių karkasinių namų statybai, laivams, furnitūrai naudojamas medis tapo nepakeičiama materija.

Šiame straipsnyje nusprendėme patyrinėti keletą faktų apie ąžuolus, kurie iliustruotų jų galybę ir unikalumą.

1. Subrendęs ąžuolas gali siekti apie 45 metrų aukštį.

Palyginus ąžuolus su, tarkime, raudonmedžiais kurie pasiekia ir virš 100 metrų aukštį, jie yra laikomi kaip vidutinio aukščio medžiai.

Kadangi ąžuolo šakos kur kas plačiau išsiskiria nei kitų medžių – jie net kartais yra priskiriami prie krūmų, o ne prie medžių!

2. Ąžuolai mūsų planetoje atsirado prieš 65 milijonus metų.

Per tokį milžinišką laikotarpį vystėsi, atsirado ir nyko begalė augalų rūšių, tačiau šie medžiai išliko visą šį laiką.

Kaip teigia mokslininkai, pagrindinė to priežastis yra dėl to, jog ąžuolo sėklos yra apsaugotos kieto kevalo. Prie to pačio pridedant faktą, jog medžio gilės ir lapai yra apsitraukę rūgštiniu apvalkalu. Ąžuolai yra apsaugoti nuo grybų ir vabzdžių keliamų grėsmių.

3. Ąžuolai gali gyventi iki 1000 metų.

Šie medžiai laikomi senais kai pasiekia 700 metų. Iki to amžiaus, ąžuolai auga ir augina giles, palikinėja palikuonis.

Kai medžio amžius pasiekia 1000 metų ribą, jų augimas stoja ir tam tikros jo dalys pradeda mirti.

4. Ąžuolas užaugina virš 10 milijonų gilių per savo gyvavimo laikotarpį.

Kiekviena medžio gilė turi po vieną sėklą apgaubtą kietu paviršiumi. Apart to, kad tai – būdas ąžuolui užauginti naujus medžius, gilės kartu yra maistas gyvūnams – paukščiams, žinduoliams ir kt.

Žinoma, kai kuriems gyvūnams jokių negalima leisti suvalgyti gilių, ypač žirgams ir šunims. Jose esančios rūšys gali sukelti rimtų žarnyno ir inkstų sutrikimų.

5. Didžiausias gyvas Ąžuolas gali būti surastas Luizianos valstijoje, JAV.

Apart to, kad tai yra didžiausias ąžuolas mūsų planetoje, tai kartu yra ir vienas seniausių medžių žemėje. Jo amžius – apie 1500 metų.

Medžio savininkė – Carole Hendra Doby, medį yra “pakrikštijusi” septynių seserų vardu, kadangi ji buvo viena iš 7 seserų savo šeimoje.

6. Vynas yra brandinamas ąžuolo statinėse

Jei kiek esate domėjęsi vyndaryste, ko gero, jau žinojote faktą, kad vynas yra brandinamas ąžuolo statinėse. Šios statinės yra gaminamos iš kruopščiai atrinktos medienos, dažniausiai amerikietiškos ar prancūziškos.

Ši tradicija prasidėjo dar viduramžiais ir sėkmingai vyksta iki šių dienų. Ąžuolas vynui suteikia unikalesnį skonį bei kvapą.

7. Ąžuolų populiacija mažėja

Šie įstabūs medžiai taip pat yra paveikti ekologinės krizės pasaulyje.

Meksikoje ir Centrinėje Amerikoje (vienos iš daugiausiai ąžuolų turinčių valstybių) itin sparčiai pradėjo kirsti juos su tikslu atlaisvinti daugiau vietos statyboms ar gyvulių auginimo laukams.

Pagrinde šie medžiai yra naudojami kaip konstrukcinė medžiaga ar materija anglims gaminti.

Pabaigai

Aptarėme keletą įdomių faktų apie ąžuolą. Iš tiesų, nors šie medžiai yra tvirti ir galingi, panašu, jog jie gali išnykti žmogiškosios veiklos dėka. Tik suvaldžius šią nepalankią ekologinę situaciją, galime tikėtis išsaugoti ąžuolus ir mūsų gamtą apskritai.