Foninės muzikos naudojimo versle teisiniai reikalavimai

Šių laikų konkurencinėje kovoje, įmonės turi sukurti išskirtinį ir ilgalaikį prekės ženklo identitetą. Foninės muzikos naudojimas yra galingas įrankis siekiant šio tikslo. Muzika ne tik praturtina klientų patirtį, bet ir prisideda prie prekės ženklo atpažinimo bei sąveikos su klientais. Tačiau labai svarbu suprasti ir įgyvendintini teisinius reikalavimu, susijusius su muzikos naudojimu komercinėje aplinkoje. Labai svarbu laikytis autorių teisių įstatymų, kad būtų išvengta galimų teisinių pasekmių, finansinių nuobaudų ir žalos reputacijai, kurios gali pakenkti, o ne sustiprinti prekės ženklą.

Kas yra autorių teisių ir kokių reikalavimų būtina laikytis įmonėms, kurios naudoja foninę muziką savo veikloje?

Kiekvienas muzikos kūrinys turi savo kompozitorių ir teksto autorių (jei muzikos kūrinys su tekstu). Kiekvienas autoriaus kūrinys, kad galėtų būti panaudojamas yra atliekamas atlikėjų (dainininkų, pianistų, prodiuseriu ir t.t.) ir įrašomas į laikmeną. Ir kūrinio autoriai ir garso įrašo atlikėjai nuo kūrinio ir garso įrašo atsiradimo įgyja atitinkamai autorių teises į kūrinį ir gretutines teises į atlikimą. Tai reiškia, kad bet kada bet kam norint panaudoti kūrinį ir jo įrašą tiek asmeniniais, tiek komerciniais tikslais yra būtina gauti leidimus. Kiekvienas iš skirtingų panaudojimo būdu: muzika reklamoms, garsiniam  prekės ženklui, vinjetėms, socialinės medijos įrašams, įmonių vakarėliams, foninė muzika darbovietėse ar komercinėse bei viešose erdvėse,- yra susijęs su skirtingų leidimų įsigijimu. 

Norint naudoti muziką vaizdo medžiagoje, reikia viešo atlikimo ir sinchronizavimo licencijų. Kai garso takelį reikia redaguoti, įmonė turi gauti leidimą sukurti išvestinę muzikos kūrinio versiją.

Verslui naudodamas foninę muziką komercinėse ir viešosiose erdvėse privalo įsigyti trijų tipų licencijas:

  • Autorių teisių viešo paskelbimo licenciją foninės muzikos naudojimo tikslams;
  • Gretutinių teisių viešo paskelbimo licenciją foninės muzikos naudojimo tikslams;
  • Legalios muzikos foninės muzikos verslui transliavimo platformos leidimą.

Kaip galite būti tikri, kad jūsų verslas laikosi autorių teisių įstatymų, kai naudojate foninę muziką?

Puikus būdas įsitikinti, kad muzika naudojama teisėtai, yra kreiptis į autorių teisių teisininkus. Jei verslo savininkai nusprendžia naudoti muziką savo versle nepasitarę su teisininkais, jie turi atlikti toliau nurodytus veiksmus.

  1. Sudarykite sutartį su verslo muzikai transliavimo paslaugų tiekėjais. Verslas nenorėdamas pažeisti įstatymų privalo įsigyti muzikos transliavimo paslaugas tik iš specializuotų muzikos verslui transliavimo paslaugų tiekėjų tokių kaip Shakespeare Music ar Mood Media.
  2. Niekada nenaudokite asmeninių muzikos transliavimo paskyrų, leidžiančių muziką patalpose. Svarbu paminėti, jog asmeninio naudojimo platformos, tokios kaip Youtube, Spotify, Apple Music ir kitos, negali būti naudojamos versle. 
  3. Įsigyti dviejų rūšių viešo atlikimo licencijas: vieną autorinėms ir kitą gretutinėms teisėms.

Autorinių ir gretutinių teisių licencijas išduoda įvairios įstaigos priklausomai nuo ko kokią foninę muziką verslas siekia įsigyti. Jei naudojamas viso pasaulio repertuaras autorių teisių licenciją reikia pirkti iš asociacijos LATGA, o gretutinių teisių licenciją iš asociacijos AGATA. Naudojant nepriklausomų kūrėjų repertuarą specialiai pritaikytą ar pagamintą foninės muzikos panaudojimo komercinėse patalpose tikslams abi licencijas suteikia įmonė Shakespeare Music kartu su partnere asociacija GRETA.

Neįsigijus licencijų naudoti muziką verslo tikslais, padaromas civilinės teisės pažeidimas, už kurį skiriamos baudos. Be baudų, verslas rizikuoja pakenkti savo reputacijai, sukuria galimybę neigiamai paveikti savo prekės ženklą ir siunčia neigiamą žinią klientams, dėl ko gali sumažėti įsitraukimas ir prarasti lojalumą.

Kokios yra sankcijos ir baudos yra taikomos verslui už autorių teisių įstatymo pažeidimus neteisėtai naudojant foninę muziką savo patalpose? 

Baudos už autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymų pažeidimus įvairiose šalyse skiriasi, nes autorių teisės priklauso civilinės teisės sričiai, kuri yra lokalizuota. Dažniausiai patalpose nelegaliai muziką grojančios įmonės turi sumokėti dviejų rūšių baudas. Viena bauda yra dvigubai didesnė už sumą, kuri būtų mokama, jei licencija būtų įsigyta teisėtai. Antra – bauda, kurią teismas skiria už neteisėtus veiksmus ir gali siekti šimtus, tūkstančius ir net milijonus, priklausomai nuo verslo dydžio, pažeidimo laikotarpio ir tyčinių neteisėtų veiksmų, jei tokių buvo.

Kur ieškoti nepriklausomų kūrėjų foninės muzikos, kuri atitinka autorių teisių įstatymą?

Autorių teisių įstatymas gali būti sudėtinga ir dažnai paini tema, ypač kai kalbama apie foninės muzikos naudojimą versle. Šiomis dienomis yra daugybė platformų, kurios siekia laikinos naudos ir siūlo įmonėms nelegalią muziką (ne tik nepriklausomos, bet ir susijusios su kolektyvinio administravimo organizacijomis). Vienintelis būdas įsitikinti, ar muzika yra teisėta, yra kreiptis į muzikos transliavimo ir licencijų tiekėją ir paprašyti parodyti sutartis su atlikėjais, kompozitoriais ar leidybinėmis kompanijomis, įrodančias, kad muzika platinama ir licencijuojama teisėtai. Lietuvos teritorijoje teisėtai nepriklausomų kūrėjų muziką teikia įmonė Shakespeare Music.

Kokie yra foninės muzikos, naudojimo versle pranašumai?

Foninė muzika gali būti puiki priemonė visų tipų įmonėms: mažoms parduotuvėms ar kavinėms iki didelių įmonių mažmeninės prekybos, viešbučių ir automobilių prekybos tinklų. Mažmeninės prekybos įmonėms muzika gali padėti klientams sukurti malonesnę apsipirkimo patirtį. Tai taip pat gali padėti užmaskuoti triukšmus klientų aptarnavimo vietose, sveikatos įstaigose, bankuose ar darbo patalpose. Restoranai gali naudoti muziką, kad sukurtų geriausią atmosferą pietautojams, nesvarbu, ar ji turi būti atpalaiduojanti, ar pakelianti nuotaiką. Muzika taip pat gali būti naudojama biure, kad padidėtų darbuotojų moralė ir produktyvumas. Tyrimai parodė, kad foninė muzika gali turėti didelį poveikį tiek klientams, tiek darbuotojams, tačiau norint gauti naudos verslui yra pravartu kreiptis į profesionalus. Shakespeare Music pirmaujanti įmonė šioje srityje parenka muzikos repertuarą, atitinkantį verslo tikslus ir tikslinės auditorijos poreikius, bet ir visapusiškai įgyvendinimą grojaraščių kūrimą ir atnaujinimą atsižvelgiant į tikslines auditorijas, verslo tikslus ir kasdienes operacijas. Įmonė taip pat siūlo modernias verslo muzikos transliavimo paslaugas, diegia garso sistemas patalpose, kuria prekės ženklo garsinį turinį, įterpiamą į grojamus muzikos grojaraščius. Ir galiausiai, Shakespeare Music verslui išduoda visus reikiamus leidimus ir licencijas būtinus teisėtam foninės muzikos naudojimui verslo patalpose.