Kodėl ne visiems sekasi mokytis savarankiškai?

Korepetitorius namuose – gėda ar prabanga? Galbūt šis klausimas kyla ir nedaugeliui, tačiau be abejonės – kyla. Tėvai, kurių vaikams sunkiau sekasi mokytis savarankiškai, nėra linkę puikuotis tuo, kad jų atžala lanko papildomus vieno ar kito dalyko užsiėmimus. Tačiau kodėl atsitinka taip, kad tų užsiėmimų apskritai prireikia?

Laiko stoka

Laikas, ar net tiksliau tempas, vienareikšmiai yra viena pagrindinių priežasčių, o gal labiau – užduočių, su kuriomis vaikams sekasi susidoroti itin sunkiai. Pirmiausiai ir labiausiai tas tempas slegia mokykloje, pamokose. Plačios apimties programas vargiai pavyksta aiškiai ir suprantamai išdėstyti per kelias dešimtis minučių, pedagogai priversti informaciją glaudinti kiek įmanoma, o tai reiškia, kad didžiąją dalį su tema susijusių duomenų mokinys turi išsiaiškinti pats, savarankiškai – namuose. Galbūt tokia užduotis baigiamųjų klasių moksleiviams nėra gąsdinanti ir netgi priešingai – išeina tik į naudą, tačiau turint omeny, kad tokiais metodais tenka dirbti ir jaunesniems mokiniams – vargu ar būtų galima teigti, kad tokie metodai teisingai, o juo labiau – pasiteisinantys.

Motyvacija ir koncentracija

Gavęs krūvą užduočių (pastarosios, verta pastebėti, dar nėra taip baisu mokiniui, kaip šūsnis skaityti namuose paliktų puslapių vadovėliuose) mokinys jas įveikti paliktas vienas. Puiku, jei namuose yra į ką kreiptis ir iš ko sulaukti pagalbos, visgi, tokia sėkmė šypsosi vienetams. Iš darbo ne taip anksti kaip norėtų grįžtantys tėvai dažnai net ir nebespėja padėti atžaloms (dar vienas svarbus dalykas – namuose atlikti numatytos užduotys paprastai turi būti pateiktos jeu kitą dieną, visai neatsižvelgiant į tai, kad net ir nesudėtingus pratimus norėtų peržiūrėti ar padėti atlikti tėvai – tam tiesiog nėra skiriamo laiko). O ką jau kalbėti apie tuos atvejus, kai tėvams ir patiems stinga žinių ar įgūdžių susidoroti su užduotais pratimais. Taip apkarautas ir vienas su vėjo malūnais kovoti paliktas mokinys ne tik vargiai geba savarankiškai susikaupti, bet ilgainiui ima prarasti ir motyvaciją.

Korepetitorius nėra gėdinga

Ką daryti tokiais atvejais, kai vaikui sunkiai sekasi dirbti savarankiškai? Priimti į komandą korepetitorių. Pastarasis ne tik padės optimaliai išnaudoti laiką (namų darbų užduotis atlikti patogiu laiku, o ne vėliais vakarais), bet ir užtikrins, kad kitą dieną mokinys į pamokas keliaus ryžtingai – puikiai išmanydamas naują temą ir taisyklingai atlikęs visas užduotis. Korepetitorius skiria visą dėmesį ir laiką vienam mokiniui, todėl neaiškumu čia likti negali.