Koks maistas labiausiai kenkia mūsų dantims?

Kiekvienas žmogus besirūpinantis savo sveikata stengiasi nuolat atlikti privalomas dantų bei burnos higienos procedūras. Reguliarus dantų bei tarpdančių valymas bei odontologo patikra dažniausiai tinkamai apsaugo mūsų dantis, bet net tokie veiksniai kaip netinkamas dantų šepetėlis ar dantų pasta gali pakenkti dantų sveikatai.

Visos žemiau pateiktos rekomendacijos yra preliminarios ir prieš imdamiesi bet kokių mitybos pokyčių būtinai pasitarkite su specialistais. ClinicDPC odontologijas klinikas rasite 11 Lietuvos miestų bei Londone.

Dantų pastos pasirinkimas labai priklauso nuo mitybos. Kadangi šiuolaikinis maistas turi itin daug pridėtinio cukraus, odontologai pataria rinktis pastą su fluoru. Tinkamas dantų valymas padės minimalizuoti maisto sukeliamą žalą ir apsaugoti dantis.

Tačiau itin bloga mityba tai ne tik antsvorio šaltinis. Skanūs, tačiau žalingi maisto produktai sukelia aibę negalavimų, įskaitant odontologines problemas. Susipažinimas su kenksmingiausiais maisto produktais padės atlikti tam tikras pataisas individualiame lygmenyje ir dar geriau užtikrinti šviesią, baltą ateitį savo dantims.

Daugelis maisto produktų ir gėrimų sukelia apnašas, kurios rimtai pažeidžia jūsų dantis. Bakterijų kupina plėvelė nusėda ant dantų ir dantenų paviršiaus ir skatina ėduonies bei dantenų ligų vystymąsi. Užkandžiai bei desertuose slypintis cukrus išskiria bakterijas rūgštimi ir pradeda naikinti danties emalį, kur progresuojanti žala gali sukurti skausmingas ertmes. Šios komplikacijos toliau vystosi į kramtymo problemas, padidėjusį jautrumą, tolimesnius skausmus bei dantų uždegimus. Nevalomos apnašos taip pat pavirsta į dantų akmenis, kurie be profesionalaus valymo gali sukelti dantenų uždegimą. Jei norite išvengti šių nemalonumų, venkite toliau paminėtų maisto produktų.

Rūgštūs saldainiai

Ko gero ir taip akivaizdu, kad saldainių valgymas nepadeda mūsų sveikatos būklei. Rūgštūs saldainiai yra ypatingas blogis, nes jose esančios įvairios rūgštys itin kenkia mūsų dantims. Sunkiai sukramtomas šių saldainių paviršius užtikrina, kad medžiaga ilgai lieka ant dantų paviršiaus, tad ji gali kur kas lengviau suformuoti ėduonį. Lengvai sukramtoma, įprasta šokolado plytelė yra kur kas sveikesnė alternatyva norintiems saldumynų.

Duona

Nuolat demaskuojami ir šmeižiami kvietiniai produktai taip pat sulaukia ir odontologų nemalonės. Kramtant duoną joje esantis krakmolas mūsų seilėsi susiskaido į cukrų, o ši lipni masė be jokio vargo prasiskverbia į  tarpdančius. Norint integruoti daugiau angliavandenių į mitybą, rinkitės pilno grūdo produktus.

Alkoholis

Vartojamas alkoholis stipriai išsausina burnos ertmė. Išsaususioje burnoje trūksta seilių, kurios apsaugo dantis nuo prilimpančių medžiagų bei nuplauna kenksmingus maisto likučius. Seilės taip pat padeda sustabdyti ir išgydyti ankstyvus dantų ėduonies, dantenų ligų bei kitų burnos infekcijų požymius.

Gazuoti gėrimai

Gazuoti gėrimai, ypač tie, kuriuose yra neįprastai daug cukraus, padengia dantis kenksmingose rūgštyse bei išsausina burną. Gazuotas limonadas – vienas didžiausių sveikų dantų priešų.

Citrusiniai vaisiai

Kupini organizmui naudingo vitamino c, citrusiniai vaisiai dažniausiai padeda palaikyti optimalią žmogaus sveikatą, tačiau jų rūgštinga sudėtis sukelia dantų emalio eroziją. Vartokite apelsinus, greipfrutus, citrinas bei kitus citrusinius vaisius saikingai.

Kaip matote, cukrus yra pagrindinis ir didžiausias dantų priešas. Pakoregavę savo mitybą bei integravę sveikesnius maisto produktus ne tik apsaugosite savo dantis, bet ir užtikrinsite geresnę savijauta ar net numesite svorio. Pasistenkite pakeisti mitybos įpročius ir jūsų kūnas jums padėkos.