Rekuperacija ir vėdinimas: ką svarbu žinoti?

Pastatų vėdinimo klausimas kuo toliau tuo labiau tampa aktualus ne tik naujos statybos namų savininkams. Senos statybos namų gyventojai taip pat vis dažniau domisi šia sistema, jiems rūpi jos veikimo principas, įrengimo galimybės renovuotuose namuose.

Kas yra centralizuotas ir decentralizuotas vėdinimas?

Rekuperacinė vėdinimo sistema gali būti centralizuota ir decentralizuota. Visų pirma, vertėtų susipažinti su šių vėdinimo sistemų skirtumais. Centralizuotą sistemą sudaro rekuperatorius, sujungtas su ortakių sistema, o decentralizuotą – atskiri įrenginiai – mini rekuperatoriai, montuojami kiekvienoje patalpoje atskirai.

Paprastai naujos statybos namuose naudojama tik centralizuota vėdinimo sistema, kadangi ji yra efektyviausia ir nėra priežasčių, kodėl būtų naudojama decentralizuota sistema. Tuo tarpų mini rekuperatoriai naudojami tais atvejais, kuomet atlikta vidaus apdaila arba nėra pakankamai vietos įrengti ortakių sistemą. Jie dažniausiai montuojami senos statybos namuose arba renovuotuose daugiabučiuose.

Centralizuoto vėdinimo metu oro apykaita vyksta nepertraukiamai, o paduodamo šviežio ir šalinamo panaudoto oro kiekiai yra nustatomi įrenginyje. Tokiu būdu oro apykaita vyksta itin tiksliai, atsižvelgiant į individualius poreikius – gyventojų skaičių, patalpos dydį ir pan.

Kalbant apie decentralizuotą vėdinimą mini rekuperatorių pagalba, oro apykaita vyksta kas 60-70 sekundžių pakaitomis. Tai reiškia, kad kurį laiką oras yra tik paduodamas, o paskui – šalinamas. Čia nėra ortakių sistemos, todėl tokie įrenginiai gali būti montuojami bet kuriuo metu. Jie yra įrengiami tiesiogiai per lauko sieną, todėl patalpose gali būti atlikta vidaus apdaila.

Mechaninio vėdinimo sistemos ir natūralaus vėdinimo skirtumai

Vienas iš pagrindinių rekuperacinės sistemos uždavinių ir tikslų – užtikrinti nepertraukiamą vėdinimą, tuo pačiu sumažinant šildymo sąnaudas. Kitaip tariant, pagrindinis tikslas yra sumažinti energijos išteklių šildymui naudojimą, kuris yra glaudžiai susijęs su efektyviu vėdinimu.

Natūralaus vėdinimo metu per pravirus langus ar orlaides prarandama šiluma, kadangi į patalpas iš lauko patenka oras tokios temperatūros, kokia yra tuo metu lauke. O naudojant rekuperacinę sistemą, oras prieš patekdamas į ortakių sistemą yra pašildomas šilumokaičio pagalba, todėl į patalpas oras patenka jau gerokai aukštesnės temperatūros. Tokiu būdu norint pasiekti nustatytą kambario temperatūrą, papildomai šilumos energijos reikia žymiai mažiau.