Kilnojamo turto vertinimas, kaip viskas vyksta?

Kilnojamo turto vertinimas vyksta taip: pirmiausia turėtumėte susisiekti su šios srities ekspertais. Nes ne kiekvienas gali objektyviai įvertinti, o teisiškai tai gali daryti tik tos srities ekspertai. Na, tada procesas yra gana paprastas, nors kiekvienu atveju jis gali šiek tiek skirtis, nes tai taip pat priklauso nuo paties turto. Tačiau prieš pradėdami nustatyti vertę, pirmiausia išanalizuokite dokumentus, o tada iš tikrųjų apžiūrėkite ir nufotografuokite patį turtą, pats turto vertinimas turėtų būti patikimas tik profesionalams. Po to seka dar vienas etapas, kai turto vertinimas grindžiamas rinkos tendencijomis ir jų analize. Po to pateikite galutinę išvadą ir visus su nustatytu projektu ar projekto verte susijusius dokumentus.

Kiek laiko trunka turto vertinimas?

Dažniausiai kilnojamojo turto vertinimas nebus ilgas procesas, nes tiek vertinimą atliekantys ekspertai, tiek jų klientai yra suinteresuoti, kad viskas būtų atlikta kuo greičiau. Tačiau svarbiausia, kad trukmė priklausys nuo to, kokio tipo turtas tai yra. Nes kiekvienu atveju laikas, reikalingas jo išnagrinėjimui ir rinkos bei dokumentų analizei, gali skirtis. Tada paties kilnojamojo turto vertinimas taip pat skirsis per jo trukmę. Tačiau visada galite to paklausti prieš pradėdami visą procesą. Tuo labiau, kad šioje srityje dirbantys ekspertai turi pakankamai patirties, kad spręstų, kiek viskas užtruks. Tada galite planuoti savo laiką, jei tai svarbu.

Kada naudinga atlikti turto vertinimą?

Galima sakyti, kad taip yra beveik visais atvejais. Nes tokia paslauga tikrai nėra atsitiktinė, ir ne kiekvienas gali objektyviai įvertinti jos vertę. Taigi net nekilnojamojo turto vertinimas gali padėti prieš beveik bet kokį sandorį. Nes leidžia įvertinti tikrąją vertę pagal besikeičiančias rinkos tendencijas. Tinkamai neįvertinus vieno ar kito daikto kainos, nėra rizikos ką nors prarasti. Žinoma, kai kuriais atvejais ši profesionali paslauga praktiškai neišvengiama. Tačiau tai labai specifinės situacijos, su kuriomis dauguma žmonių nesusidurs. Bet net ir tokiu atveju tai bus naudinga.

Kiek laiko trunka verslo vertinimas?

Turėti nuosavą verslą svajoja kiekvienas. Na, bent jau daugelis tai tikrai. Visgi tik nedidelė dalis supranta, koks iš tikrųjų yra jausmas turėti nuosavą verslą. Ir kokia didžiulė tai atsakomybė. Pasitaiko, jog verslą valdyti yra labai sudėtinga, todėl tenka jo atsisakyti. Atsisakymo priežastys gali būti ir kitos. Verslas gali nešti per mažą pelną. Gal verslininkas turi kitų projektų, kurie yra pelningesni ir nori susitelkti ties jais. Iš esmės, reikia pripažinti, jog ne kiekvienas gali sau leisti turėti verslą ir ne kiekvienas nori skirti daug dėmesio verslui. Būtent dėl to kartais reikia prieiti prie išvadų, jog verslą geriau parduoti. Kaip tai padaryti? Jeigu manote, jog verslą parduoti yra nesudėtinga, labai klystate. Verslą parduoti yra labai sunku, todėl patariama tai daryti atsakingai. Tokiu būdu galėsite ne tik išvengti nesklandumų, bet ir gauti daugiau už parduotą verslą. Svarbiausias žingsnis yra verslo vertinimas. Kas norės pirkti verslą, kuris yra neįvertintas? Juk kiekvienam svarbu žinoti, kiek kainuoja verslas, kokia jo vertė. Būtent dėl to labai svarbu atidžiai pasidomėti pasiūlymais. Kartais apsimoka neskubėti, jog būtų galima parduoti brangiau. Prieš renkanti turto vertintoją, pasidomėkite jais. Tokiu būdu bus lengviau pasirinkti pasiūlymą ir galėsite gauti geresnius rezultatus. Patariama neskubėti, nes tik tokiu būdu rasite tai, ko jums reikia. Užtruks ne tik turto vertintojo paieška, bet ir pats procesas. Skubinti šio proceso nereikia. Vertintojui turėsite pateikti reikiamą informaciją apie verslą, o tai padaryti gali būti sudėtinga. Verslo vertinimas gali užtrukti, tam reikia nusiteikti. Patartina neskubėti, jog būtų galima gauti reikiamas sąlygas ir kokybiškas paslaugas. Neskubėkite rinktis specialisto ir tuo labiau neskubinkite pačio proceso, tokiu būdu gausite norimus rezultatus. Svarbiausia – neskubėti ir leisti specialistams atlikti savo darbą. Tuomet gausite profesionaliai atliktą vertinimą.

Kada gali prireikti verslo vertinimo?

Kaip ir minėjome, verslo vertinimo dažniausiai reikia tuomet, kai verslininkas nori jį parduoti. Visgi svarbu akcentuoti, jog gali prireikti ir kitais atvejais. Gal ieškote akcininkų? O gal reikalinga paskola ir norite užstatyti verslą? Gal jums tiesiog įdomu, kokia jūsų verslo vertė? Nesvarbu, kuris variantas, verslo vertinimas gali būti naudinga paslauga. Net ir tiems, kurie neketina parduoti verslo. Naudinga neskubėti ir pasirinkti tinkamą specialistą. Tuomet verslo vertinimas bus atliktas profesionaliai ir bus galima džiaugtis gautais rezultatais.

Turto vertinimas ir etapai, sudarantys šį procesą

Perkant ar parduodant nekilnojamąjį turo vertinimą, nori nenori susiduriama su visa eile formalumų, kurie ne tik priverčia papildomai atverti piniginę, bet ir reikalauja laiko. Viena tokių procedūrų – turto vertinimas, kurio išvengti negali. Norint, jog šis procesas vyktų kiek įmanoma sklandžiau, derėtų skirti atsakingai pasirinkti nekilnojamojo turto vertintoją. O, jog, šiam pradėjus darbą, nekiltų klausimas, ką pastarasis taip ilgai veikia, pravartu susipažinti su turto vertinimo eiga išsamiau.

Preliminarus laikas, per kurį yra atliekamas turto vertinimas – 2-4 darbo dienos. Vertinimo trukmė varijuoja priklausomai nuo šių kriterijų: vertinamo NT pobūdžio, vertinimo tikslo, apimties bei sudėtingumo. NT vertintojas, teikdamas jums paslaugą, atlieka žemiau pateiktus darbus.

  • Analizuoja dokumentus. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas NT (butas, sklypas, pastatai ir panašiai), skiriasi ir vertinimui būtini dokumentai, iš kurių vertintojas renka reikiamą informaciją.
  • Apžiūri ir nufotografuoja vertinamą turtą. Klysta tie, kurie mano, jog turto vertinimas – grynas teorinis formalumas. NT vertintojas ne tik skaito teoriją, bet ir, abiems pusėms tinkamu sutartu laiku, atvykta šio apžiūrai bei nufotografavimui. Teisę atlikti šį darbą turi ir NT vertintojo asistentas.
  • Parengia vertinimo ataskaitą. Norėdamas atlikti šį žingsnį, NT vertintojas turi būti gavęs visus dokumenus, prašomus pateikti iš vertinimo paslaugos užsakovo bei pats (ar asistentas) apžiūrėjęs vertinamą objektą. Visų šių duomenų reikia norint parengti turto rinkos vertės nustatymo ataskaitą. Šis darbas, priklausomai nuo apimties, sudėtingumo bei tikslo, gali užtrukti iki 4 darbo dienų.
  • Įteikti vertinimo dokumentus NT vertinimo paslaugos užsakovui. Atsiimti paruoštus turto vertinius dokumentus (aišku, prieš tai sumokėjęs sutartyje numatytą sumą už suteiktas paslaugas), gali pats užsakovas ar jo įgaliotas asmuo.

Renkantis turto vertinimo specialistą, derėtų atkreipti dėmesį ne tik į paslaugos kainą bei atlikimo terminą: svarbu ir asmeninės specialisto savybės. Pasitaiko atvejų, kai turto vertintojai būna tokie arogantiški, jog užsakovas, užuot ieškojus kompromiso, yra priverstas derintis prie pastarojo. Perkant NT su banko paskola, svarbu žinoti, kurie vertintojai konkrečiam bankui yra tinkami.