
Lietuvoje artimųjų kapų priežiūra turi savas tradicijas ir istoriją. Dažnas lietuvis artimųjų kapus lanko ir jais rūpinasi daug dažniau nei tik kartą per metus per tam skirtas Vėlinių šventes. O su laiku keičiasi ir kapų priežiūros tradicijos bei tam tikros mados. Šiandien kapų tvarkymas – daug modernesnis ir paprastesnis, o kapų tvarkymo sprendimai leidžia išlaikyti kapavietę tvarkingą ilgam.
Griežtų kapų tvarkymo taisyklių nėra. Lietuvoje įstatymai tik numato, kad kapai turi būti prižiūrimi, o jeigu kapavietė apleidžiama, svarbiausius priežiūros darbus, tokius kaip lapų surinkimas atlieka kapinių prižiūrėtojas. Visgi, įstatymai numato tam tikrą laiko tarpą, po kurio neprižiūrimas kapas gali būti perleidžiamas valstybei. Dažniausiai taip nutinka su kapais labai senose kapinėse, kai artimųjų, galinčių prižiūrėti kapavietę nebelieka.
Populiarėja maži antkapiai
Lietuviškos kapinių tradicijos pirmiausia daug dėmesio skiria kapavietės išvaizdai. Daugiausiai ant kapų vyrauja minimalistinio stiliaus sprendimai. Gėlės – dažniausiai natūralios, o ir paminklai artimiesiems su kiekvienais metai vis mažėja. Šiandien naujosiose kapinėse jau nepamatysime masyvių monumentų, artimieji gražiam atminimui renkasi kuklius, simboliškus paminklus, kurie neatrodytų per daug iššaukiančiai.
Be to, kartu su minimalistiniais antkapiais populiarėja ir patogus kapų tvarkymo būdas – dengimas granito plokštėmis. Toks kapų tvarkymas vis populiaresnis. Tai geras sprendimas tais atvejais, kai nėra galimybės prie kapo atvykti dažnai. Granito plokštėmis dengtas kapas išlieka tvarkingas ištisus metus, nereikalauja papildomo tvarkymo ir yra ilgaamžis.
Kai reikia profesionalų pagalbos
Tiek kuriant kapo projektą, teik prižiūrint kapavietę, reikia skirti nemažai laiko ir turėti žinių, kaip tai tinkamai padaryti, kad kapavietę būtų patogu prižiūrėti. Tam, kad viskas būtų atlikta tinkamai, galima ieškoti profesionalų pagalbos. Tokie paslaugų tiekėjai kaip Monumentas.lt siūlo klientams platų kapų tvarkymo paslaugų asortimentą.
Pavyzdžiui, artėjant artimo žmogaus metinėmis, Lietuvoje įprasta po laidotuvių kapavietėje likusį medinį kryžių pakeisti paminklu ir suformuoti kapavietę. Profesionalai gali padėti suprojektuoti kapavietę, parinkti geriausius sprendimus, suformuoti jos pamatus, įrengti, ir dekoruoti pagal klientų pageidavimus. Be to, esant poreikiui, paslaugų tiekėjas gali reguliariai pasirūpinti kapavietės tvarkymu. Tai ypač patogu, jeigu Lietuvoje neliko artimųjų, kurie galėtų prižiūrėti kapavietę.
Taip pat, kaip sutvarkomos naujos kapavietės, taip gali būti atliekamas ir senų kapų tvarkymas. Jeigu norite restauruoti seną brangaus žmogaus kapavietę, galite kreiptis į profesionalus, kurie įvertins situaciją, pasiūlys geriausius sprendimus ir restauruos kapavietę, kad ši atrodytų tvarkingai.