Kam tas kultivatorius reikalingas? Juk viską galima perkasti kastuvu! Pasakytų bet kuris taupus sodybos šeimininkas, o ypač šeimininkė savo vyrui…
Iš tiesų, galima viską kasti ir kastuvu, tik po to dvi dienas nejausite nugaros ir rankų, o delnai bus nusėti nuospaudomis. Jau nekalbame apie kasimui sugaištą laiką. Kultivatorius yra labai naudingas įrankis, kai žemės nedaug – 1-5 arai. Kai reikia sutvarkyti iki 1 aro lysvę, griebkite kastuvą, metalinį grėblį ir pirmyn. 2-3 valandas padirbėsite, sudeginsite užsisėdėjusias kalorijas ir pajausite didelį malonumą. Bet kai reikia sukasti 10×3 metrų ilgio lysvę, išpurenti žemę ir išrinkti augalų šaknis, jūsų laukia tikrai daug iššūkių.
Kultivatorius tokiu atveju padėtų sutaupyti tikrai nemažai laiko ir pastangų.
Kaip veikia kultivatorius
Kultivatoriaus tikslas – išpurenti 20-30 cm žemės sluoksnį, sunaikinti jame esančias augalų šaknis ir paruošti dirvą naujų augalų sodinimui. Tai daroma dideliu greičiu besisukančiomis frezomis. Jos kelis kartus permaišo dirvožemį, praktiškai į gabalėlius sukapodamos visas augalų šaknis ar komposto likučius. Taip žemėje jie greičiau supūva ir tampa vertinga trąša. Jei šaknis didelė, yra labai didelė tikimybė, kad iš jos netrukus augs augalas. Jei kruopščiai nuėmėte derlių ir svogūnų, bulvių, morkų ar burokėlių dirvoje nebeliko, greičiausiai ten atsiradusios šaknys priklauso ne itin naudingiems augalams, kurių ten neturėtų būti.
Kultivatoriaus frezas suka keturtaktis arba dvitaktis variklis. Jis pakankamai galingas, kad frezos suktųsi ir purendamos kietą žemę, o ne nuvažiuotų tolyn paviršiumi. Tokiai situacijai neįvykti padeda ir specialus svarmuo, kurį galima greitai sumontuoti kultivatoriaus priekyje.
Valdomas kultivatorius yra paprastai – dvi pavaros nustato važiavimo kryptį – pirmyn ir atgal. Galima reguliuoti sukimosi greitį. Kuo frezos sukasi greičiau, tuo puresnė ir minkštesnė žemė.
Užvedate kultivatorių virvutės užtraukimu, kaip bet kurią žoliapjovę, tada čiumpate už rankenų ir vežate į lauką. Kad kultivatorius pradėtų taršyti žemę, reikia tik nuleisti rankenas žemyn. Gale esantis strypas įsminga į žemę ir neleidžia kultivatoriui važiuoti labai greitai. Norite greičiau? Kilstelite rankenas į viršų, pasipriešinimas jau mažesnis ir kultivatorius pajuda į priekį.
Taip pradedate formuoti savo lauko dirvožemį.
Kultivatorius yra pakankamai brangus dalykas. Naujas gali kainuoti apie 1500-2000 eurų. Jei per metus reikia du kartus išdirbti 3 arų lysves, nieko tokio. Tai padarysite per valandą ar dvi. Jis gana didelis ir laikymui reikia nemažai vietos. Dėl to optimaliausias variantas yra kultivatoriaus nuoma. Kultivatoriaus nuoma kainuoja 45-50 eurų parai, todėl nebūtina pirkti šios technikos, pakaks išsinuomoti kelioms valandoms. Taip sutaupysite laiko ir išvengsite didelių investicijų.